Blog

Deniz sektörü Ve (COVID-19) Önlemleri

 Corona virus (Covid-19)

Yeni tip Korona virüs (COVID-19), 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve kontrolsüz bir şekilde ve büyük bir süratle dünya da bir çok ülkeye yayıldı. Bu virüs’ün yayılımının ardından (DSÖ) tarafından 11/Mart/2020 tarihli karar ile virüs salgının “pandemi” olarak nitelendirildiği açıklandı, küresel risk seviyesi “yüksek”ten, “çok yüksek” seviyesine çıkarıldı ve “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edildi.

Salgın her sektörü etkilediği gibi, deniz sektörünü de etkiledi ve deniz sektörü hazırlıksız yakalandı. Birçok ülke, limanlarını geçici süreliğine kapattı ve limanlara yaklaşan turist ve yük gemilerine üst düzey önlemler almak zorunda kaldı. Bu önlemler dahilinde birçok turist gemisinin limanlara girişine izin verilmedi.

Dünya konteyner taşımacılığının önde gelen markaları CMA-CGM-MSC-MAERSK gibi büyük şirketler, dünya deniz ticaretinin en büyük konteyner seferlerinin yapıldığı ülke olan Çin’e seferlerini azalttılar , yalnızca Maersk, Asya ülkelerine yapılacak ve Asya kaynaklı 50’den fazla seferini iptal etmek zorunda kaldı  ve 14 Nisan’a kadar gemilerde tüm mürettebat değişimlerini durdurdu. Ayrıca, 3 Mart tarihinde Uluslararası Deniz Ticareti Odası (ICS) gemi ile seyahat edenlerin sağlığının korunması konusunda gemi operatörlerine yönelik tavsiyeler içeren bir el kitabı yayınladı.

Ülkemizde denizcilik faaliyetleri kapsamında Kovid-19’a karşı alınan önlemler ise 14 Mart 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan tarafından açıklandı. Bakan’ın açıkladığı önlemler şöyle;

  • Türkiye limanlarına giriş yapacak Türk ve yabancı bayraklı gemilerin uğradığı son on limanın bilgileri alınarak, son on liman arasında Çin, İran, İtalya, Almanya, İsveç, Hollanda, Fransa, İspanya, Danimarka, Norveç, Belçika, Tayland, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur olması yahut anılı ülke vatandaşlarının son on dört gün içerisinde gemiye katılımı söz konusu ise gemilerin liman demir sahasında Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmesi ve ilgili Sahil Sıhhiye tarafından geminin Türkiye’ye girişine bir engel olmadığını gösterir belge düzenlenene dek hiçbir temasa müsaade edilmemesi,
  • Gemilerin Türkiye limanlarına gelmeden yirmi dört saat önce yapmaları gereken gemi geliş bildirimlerininkırk sekiz saat önceden yapılmasının zorunlu tutulması

sayılabilir.

14 Mart’ta Bakan Turan tarafından duyurulan önlemleri, 17 Mart’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından liman başkanlıkları ve gemiadamları komisyonuna iletilen “Gemiadamları İşlemleri ve Korona Virüs (COVID-19) Tedbirleri” başlıklı yazıda iletilen önlemler izledi. Yeni önlemlere göre,

  • her türlü gemiadamı işlemi ile ilgili liman başkanlıklarına şahsen yapılacak başvurular sadece Cuma günleri kabul edilecek ve haftanın diğer günlerinde başvurular Gemiadamları Elektronik Başvuru Sistemi aracılığı ile alınacak.
  • Ayrıca, sınavlar için randevu almak isteyen gemiadamlarının son on dört günde yurtdışından geldiklerinin tespit edilmesi halinde kendilerine sınav randevusu verilmeyecek ve daha önce sınav randevusu almış olan gemiadamlarından son on dört gün içerisinde yurt dışından geldiği tespit edilenler, sınav hakları saklı kalmak kaydıyla sınavlara alınmayacaklar.
  • Buna ek olarak, gemiadamlığı sınavları için belirlenen salon kapasiteleri de yeni önlemler kapsamında yarı yarıya azaltıldı ve amatör denizci belgesi ile kısa mesafe telsiz operatörü yeterlik eğitimleri ve sınavları bir sonraki talimata kadar askıya alındı.


Blogumu Takip Edin

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s